Tüm Makaleler,Bloglar, webigem Yazılım Şirketi

Blog Detay

Blog Images

II ETİK HACKER NEDİR?

 Etik hacker olarak ister evden freelance olarak isterseniz tam zamanlı bir şirket ya da kurumda çalışabilirsiniz. Peki etik hacker olmak için hangi becerilere sahip olmanız gerekiyor hep birlikte inceleyim.


1) Programlama Bilgisi Etik hacker olmadan önce yazılımla alakalı temel gerekenleri öğrenmeniz, üzerine de mutlaka bir şeyler katmanız gerekiyor. İşletim sistemleri, networking, veri tabanları gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız. Programlama konusunda kendinizi geliştirmek için C++, C#,Python/Ruby, PHP, HTML, JavaScript gibi kursları alabilirsiniz. Öte yandan veri tabanları konusunda kendinizi ilerletmek için de MySQL ve MSSQL ile ilgilenip, kendi veri tabanınızı yaratabilirsiniz.


2) Ağ Kurma Becerisi Ağ becerileri bu işin kilit noktasıdır diyebiliriz çünkü saldırılar ve güvenlik tehditleri genellikle ağlar üzerinden gerçekleşir. Etik hacker olmak istiyorsanız bilgisayarların ağ sistemlerini iyi öğrenmeli olası tehditlere karşı bu ağlar üzerinden nasıl mücadele edebilmeniz gerektiğini iyi kavramalısınız.


3) Veri Tabanlarını Anlama Kötü niyetli siber saldırıların en yoğun geldiği yerlerden biri de veri tabanlarıdır. Eğer etik hacker olarak SQL gibi veri tabanı sistemlerini öğrenirseniz gelen saldırıları engelleyebilir oluşabilecek sorunları rahatlıkla çözersiniz. Etik Hackerların En Çok Kullandığı Programlar Etik hackerlar, siyah şapkalı diye adlandırdığımız, kişisel fayda ve çıkar sağlamak amacıyla hacking yapan kişilere karşı güvenlikli bir sistem yaratan ve bu sistemi koruyan kişilerdir. Bu doğrultuda kötü niyetli hackerlara karşı pek çok program kullanmaktadırlar. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz: Nmap Metasploit SQLMap OpenVAS IronWASP Nikto SQLNinja Maltego Wireshark Etik hacker olmak takdir edersiniz ki kendinizi sürekli güncel tutmanız gereken, piyasadaki hackerlik faaliyetlerinin hepsine hâkim olmayı gerektiren zor bir meslektir. 

Yukarıda sıraladığımız en çok kullanılan program türlerini ayrıntılı bir şekilde öğrenip, pratik yapabileceğiniz uygulamalar üzerinden kendinizi ve sistemleri test etmeniz gerekmektedir. Aşağıda yer alan üç uygulamayı indirerek pratik yapabilirsiniz. Metasploitable2 Samurai WTF DVWA (Dam Vulnerable Web Application)