Tüm Makaleler,Bloglar, webigem Yazılım Şirketi

Blog Detay

  • Ana Sayfa
  • 2022'de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri
Blog Images

2022'de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

Günümüz dünyasında öğrenilmesi gereken en önemli becerilerden biri bilgisayar programı yazmayı bilmektir. Bilgisayarlar, bir uçaktaki otomatik pilot veya bisikletinizdeki dijital hız göstergesi olsun, hemen hemen her sektöre girmiştir. Günümüzde hemen hemen her ürün ve hizmet, bilgisayarlardan bir şekilde yararlanmaktadır. Öyleyse, öğrenilecek en iyi programlama dilleri nelerdir?
Programlama ve geliştirici toplulukları her zamankinden daha hızlı gelişiyor. Farklı geliştirici kategorileri (yeni başlayanlar, orta seviye ve uzmanlar) ve farklı kullanım durumları (web uygulaması, mobil uygulamalar, oyun geliştirme, dağıtılmış sistem, vb.) için uygun birkaç yeni programlama dili ve çerçevesi ortaya çıkıyor.
Becerilerinizi geliştirmeyi ve bu çok rağbet gören alana geçmeyi düşünüyorsanız, farklı programlama türlerini ve düzeylerini ve elbette öğrenilecek en iyi kodlama dillerinin neler olduğunu bilmelisiniz. Burada ele aldığımız şey bu.
Programlama Seviyeleri

Talimatları oluşturmak için kullanılan benzersiz anahtar kelime kümeleri ve sözdizimleri ile kendi özel amaçlarına sahip birkaç programlama dili vardır. Programlama dili soyutlama düzeyine göre değişir ve iki kategoriye ayrılır:

  • Düşük seviyeli dil

Üst Düzey Dil
Düşük Düzeyli Dil
Düşük seviyeli diller donanımdan soyutlama sağlar ve ikili biçimde temsil edilir, yani makine talimatları olan 0 veya 1. Düşük seviyeli diller ayrıca makine seviyesindeki dil ve montaj seviyesindeki dil olarak sınıflandırılır.

parametreler

Makine Seviyesi Dili

Montaj Seviyesi Dili

Hiyerarşi seviyesi

Hiyerarşinin en alt seviyesindedir ve donanımdan sıfır soyutlamaya sahiptir. 

Hiyerarşide makine düzeyindeki dilin üstünde ve donanımdan biraz soyutlama var. 

Öğrenme eğrisi

İnsan tarafından okunamaz

Öğrenmesi ve bakımı daha kolaydır. 

olarak yazılmıştır 

İkili olarak yazılmıştır - 0'lar ve 1'ler.

Basit bir İngilizce ile yazılmıştır ve anlaşılması kolaydır.

Nesil

Birinci nesil bir programlama dili. 

İkinci nesil bir programlama dili. 

Çevirmen/Assembler için Gereklilikler  

Makine kodu doğrudan yürütülür, bu nedenle çevirmen gerekmez. 

Montaj dilini makine koduna dönüştürmek için bir montajcı gerektirir. 


Üst Düzey Dil
st düzey dil, bilgisayar türünden bağımsız programlar yazmamızı sağlar. Üst düzey diller, insan diline daha yakın oldukları ve kolay anlaşılabildikleri için üst düzey olarak adlandırılırlar, ancak sorunun mantığına dikkat edilmesi gerekir. Yüksek seviyeli bir dili düşük seviyeli bir dile çevirmek için dilin bir derleyiciye ihtiyacı vardır. Ayrıca, yüksek seviyeli diller aşağıdaki avantajı sağlar:
Öğrenmesi ve bakımı kolay
Taşınabilir, yani makineden bağımsızdırlar

parametreler

Düşük Düzeyli Dil

Üst Düzey Dil

Anlama Düzeyi

Makine dostu; bilgisayarlar tarafından kolayca anlaşılır.

Kullanıcı dostu; basit İngilizce ile yazılmıştır. 

Yürütme Zamanı

Yürütmek için zaman alır.

Daha hızlı bir şekilde yürütülür.

Araç Gerekli

Montajcının montaj kodunu makine koduna dönüştürmesini gerektirir. 

Derleyicinin üst düzey dili makine yönergelerine dönüştürmesini gerektirir.

taşınabilirlik

N Taşınabilir değildir.

Taşınabilir.

Bellek Verimliliği

Bellek verimli.

Oldukça verimli bellek değil.

Hata Ayıklama ve Bakım

Zor

Daha kolay

Programlama Türleri


Popüler kodlama dillerine geçmeden önce, farklı programlama dilleri türleri hakkında genel bir anlayışa sahip olmalıyız. Bu, programlama dillerinin düzeylerinden farklıdır - programlama dili türleri, kodun makine-montaj-insan hiyerarşisinde nerede oturduğunun aksine, kodun nasıl kullanıldığını ve tasarlandığını ifade eder.
1. Prosedürel Programlama Dilleri
Yapılandırılmış programlamadan türetilen Prosedürel Programlama Dilleri paradigması, bir program oluşturmak için bir dizi iyi yapılandırılmış prosedür ve adımı belirtir.  Programı değişkenlere, işlevlere, ifadelere ve koşullu operatörlere ayırarak bir dizi komut sağlar. Bazı örnekler Adobe Dreamweaver, Eclipse veya Microsoft görsel stüdyosu, BASIC, C, Java, PASCAL ve FORTRAN'dır.


2. Fonksiyonel Programlama Dilleri
İşlevsel bir programlama dili, programların işlevler uygulanarak ve oluşturularak oluşturulduğu bildirimsel bir programlama paradigmasıdır. Dil, öncelikle ifadeleri ve beyanları vurgular. Fonksiyonel programlamanın temeli, hesaplamaları gerçekleştirmek için koşullu ifadeler ve özyineleme kullanan lambda hesabıdır. Döngü deyimleri gibi yinelemeyi ve if-else gibi koşullu deyimleri desteklemez. En belirgin işlevsel programlama dillerinden bazıları Haskell, SML, Scala, F#, ML ve Scheme'dir.


3. Nesneye Yönelik Programlama Dili
Nesne yönelimli programlama Dilleri “nesnelere”, yani alanlar biçiminde veri ve prosedürler biçiminde kod içeren birimlere dayanır. OOP, soyutlama, kapsülleme, polimorfizm, kalıtım ve sınıflar gibi birçok özellik sunar.
Kapsülleme, güvenli kod sağladığı için ana ilkedir. Ayrıca, kalıtım ve polimorfizm kavramıyla kodun yeniden kullanılabilirliğini vurgulayarak, kodda çok fazla değişiklik yapmadan mevcut uygulamaların geliştirilmesine olanak tanır. Çoğu çoklu paradigma dili, diğerleri arasında Java, C++, C#, Python, Javascript gibi OOP dilleridir.

4. Komut Dosyası Programlama Dilleri
Tüm betik dilleri, derleme adımı gerektirmeyen programlama dilleridir. Bunun yerine yorumlanırlar (derleme aşaması yoktur). Talimatlar, bir çalışma zamanı ortamı için yazılmıştır. Diller büyük ölçüde web uygulamalarında, Sistem yönetiminde, oyun uygulamalarında ve multimedyada kullanılır. Mevcut uygulamalar için eklentiler ve uzantılar oluşturmak için kullanılır.
Bazı popüler komut dosyası dilleri, sunucu tarafı komut dosyası oluşturma için Javascript, PHP ve PERL'dir; Javascript, AJAX, Jquery; İstemci tarafı komut dosyası oluşturma için Shell, sistem yönetimi için PERL, Python; ve web geliştirme için Ruby.


5. Mantık Programlama
Programlama paradigması büyük ölçüde biçimsel mantığa dayanmaktadır. Dil, makineye bir şeyi nasıl yapacağını söylemez, ancak ne yapmayı düşünmesi gerektiğine dair kısıtlamalar kullanır. PROLOG, ASAP(Answer Set programlama) ve Datalog, kuralları sınıflar şeklinde yazılmış, iyi bilinen mantık programlama dilleridir. Artık bunu bildiğinize göre, nihayet 2022'de en iyi programlama dillerine geçebiliriz. İş fırsatlarının çoğunu oluşturdukları için yazılım geliştirmede bir kariyer bulmayı düşünüyorsanız, bunlar size iyi hizmet edecektir.
En İyi Programlama Dilleri

1. Python

Python şüphesiz listenin başında geliyor. Çok ulaşılabilir olduğu için genellikle ilk öğrenilecek en iyi programlama dili olarak düşünülür. Ölçeklenebilir web uygulamaları geliştirmek için yaygın olarak kullanılan hızlı, kullanımı kolay ve dağıtımı kolay bir programlama dilidir. YouTube, Instagram, Pinterest, SurveyMonkey, tümü Python kullanılarak oluşturulmuştur.
Programlama dili, yeni başlayanlar için harika bir başlangıç ​​noktası sağlar. Öğrenmek için daha erişilebilir ve popüler kodlama dillerinden birini arıyorsanız, kesinlikle Python'u denemelisiniz! Birçok startup Python'u birincil arka uç yığını olarak kullanır ve bu nedenle bu, tam yığın Python geliştiricileri için birçok fırsat sunar.
Veri bilimi veya AI endüstrisine girmeyi planlıyorsanız, neredeyse kesinlikle Python'u öğrenmeniz gerekecek. Web geliştirme gibi diğer alanlarda da kullanılabilir. Çok yönlülük ve erişilebilirlik, onu yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Dil hakkında daha fazla bilgi edinmek için Python eğitimlerimize bakın .
Zorluk seviyesi : Öğrenmesi kolay. Yeni başlayanlar için en iyi programlama dillerinden biri.
Kariyer beklentileri : En yüksek iş fırsatları, güçlü ortalama maaş
Artıları :
    OOP özellikleri sayesinde sınıflar ve nesneler oluşturmak ve kullanmak kolaydır
    Kapsamlı kütüphane desteği
    Kod okunabilirliğine odaklanır
    En karmaşık uygulamaları bile ölçeklendirme yeteneğine sahiptir
    Prototip oluşturmak ve fikirleri daha hızlı test etmek için ideal
    Sürekli büyüyen topluluk desteğine sahip açık kaynak
    Çok sayıda platform ve sistem için destek sağlar
    Öğrenmesi ve kullanması çok kolay
Eksileri :
    Mobil bilgi işlem için uygun değil
    Yorumlanmış bir programlama dili olması nedeniyle daha yavaş
    Veritabanı erişim katmanı biraz olgunlaşmamış
    GIL (Global Interpreter Lock) nedeniyle iş parçacığı oluşturma iyi değil
Python'u öğrenmek ister misiniz? Udemy kursu Python Programlama Öğrenin Masterclass sizin için harika bir basamak taşı olduğunu kanıtlayacaktır.

2. Java

Java , büyük kuruluşlarda bir başka popüler seçimdir ve onlarca yıldır öyle kalmıştır. Kurumsal ölçekte web uygulamaları oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Son derece istikrarlı olduğu bilinen birçok büyük işletme bu nedenle bunu benimsemiştir. Büyük bir kuruluşta yazılım geliştirme rolü arıyorsanız, Java öğrenmeniz gereken ilk dillerden biridir.  Java, Android Uygulama Geliştirmede de yaygın olarak kullanılmaktadır. Milyarlarca Android kullanıcısı olduğu için günümüzde hemen hemen her işletme bir Android Uygulamasına ihtiyaç duyar. Google'ın mükemmel bir Java tabanlı Android geliştirme çerçevesi olan Android Studio'yu oluşturduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu da Java geliştiricileri için harika fırsatlar sunar.
Java'yı sıfırdan öğrenmek istiyorsanız Java eğitimlerimize göz atın .
Zorluk seviyesi : Kolay orta
Kariyer beklentileri : Birçok büyük işletme kullandığı için mükemmel

   

Artıları :
    Açık kaynak kitaplıkların bolluğu
    Otomatik bellek ayırma ve çöp toplama
    OOP paradigmasını takip eder
    Yığın tahsis sistemine sahiptir
    JVM özelliği sayesinde yüksek derecede platform bağımsızlığı
    Açık işaretçinin hariç tutulması ve sınıfların erişimini tanımlamaktan sorumlu bir güvenlik yöneticisinin dahil edilmesi nedeniyle son derece güvenli
    Dağıtılmış bilgi işlem için ideal
    Veritabanı bağlantısı, ağ oluşturma, yardımcı programlar ve XML ayrıştırma gibi farklı görevleri gerçekleştirmek için çok sayıda API sunar
    Çoklu iş parçacığını destekler
Eksileri :
    Şablonların olmaması, yüksek kaliteli veri yapıları oluşturmayı sınırlar
    Pahalı bellek yönetimi
    C ve C++ gibi yerel olarak derlenmiş programlama dillerinden daha yavaş
udemy kursu Java Programlama Masterclass , Java geliştiricileri tarafından şiddetle tavsiye edilir.
 

3. C/C++

C ve C++ programlama dünyasında önemli bir yere sahiptir. İşletim sistemleri ve dosya sistemleri gibi neredeyse tüm düşük seviyeli sistemler C/C++ ile yazılmıştır. Sistem düzeyinde bir programcı olmak istiyorsanız, öğrenmeniz gereken programlama dilleri bunlardır.
C++, son derece hızlı ve kararlı olması nedeniyle rekabetçi programcılar tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. STL - Standart Şablon Kitaplığı adı verilen bir şey sağlar. Bu, çeşitli veri yapıları, aritmetik işlemler ve algoritmalar için kullanıma hazır kitaplıklardan oluşan bir havuzdur. Dilin kütüphane desteği ve hızı, onu yüksek frekanslı ticaret topluluğunda da popüler bir seçim haline getiriyor.

Zorluk seviyesi : Öğrenmesi kolay orta
Kariyer beklentileri : İyi, ancak en yaygın iş ilanı değil
Artıları :
    [C++] ile çalışacak birkaç derleyici ve kitaplık
    Diğer programlama dilleri tarafından engellenen veya gizlenen nesnelere erişimi kolaylaştırır [C]
    Programların çoğu programlama dilinden daha hızlı yürütülmesi [C/C++]
    Daha karmaşık programlama dillerini anlamak için temel oluşturur [C/C++]
    Çok cihazlı, çok platformlu uygulama geliştirme için tercih edilen dil [C++]
    Yüksek derecede taşınabilirlik sunar [C]
    Bir grup fonksiyon modülü ve bloğu ile prosedür odaklı dil. Bunlar, programların hata ayıklamasını, test edilmesini ve bakımını kolaylaştırır [C].
    Programlar daha verimli ve anlaşılması kolay [C/C++]
    Zengin fonksiyon kitaplığı [C++]
    Sistem donanımına yakın çalışır ve bu nedenle düşük düzeyde soyutlama sunar [C/C++]
    İstisna işlemeyi ve işlev aşırı yüklemesini destekleyin [C++]
    Oyunlar, GUI uygulamaları ve gerçek zamanlı matematiksel simülasyonlar gibi çok çeşitli uygulama alanları [C++]
Eksileri :
    Karmaşık sözdizimi [C/C++]
    Program ad alanını desteklemiyor [C]
    Modern, gerçek dünyadaki programlama zorluklarını çözememek [C]
    Diğer OOP tabanlı programlama dillerine kıyasla daha az verimli nesne yönelimli sistem [C++]
    Üst düzey yapıları manuel olarak oluşturmanız gerekiyor [C]
    Çöp toplama veya dinamik bellek ayırma yok [C/C++]
    Çalışma zamanı denetimi yok [C/C++]
    Kesin tip denetimi yok [C]
    Programlamayı öğrenmek için kolay bir ilk seçenek değil [C/C++]
    Arabellek taşması ve bellek bozulması sorunlarıyla boğuşuyor [C/C++]
    Daha küçük standart kitaplık [C]

4. JavaScript

JavaScript , "ön uç" programlama dilidir. JavaScript, etkileşimli ön uç uygulamaları tasarlamak için yaygın olarak kullanılır. Örneğin JavaScript, bir açılır pencere açan bir düğmeye tıkladığınızda kullanılan şeydir. Bugün, çoğu kuruluş, genellikle yeni başlayanlar, JavaScript tabanlı bir çalışma zamanı ortamı olan NodeJS'yi kullanıyor. Node.js, geliştiricilerin, sayfa kullanıcının web tarayıcısına gönderilmeden önce dinamik web sayfası içeriği oluşturmak için sunucu tarafında komut dosyaları çalıştırarak, sunucu tarafı komut dosyası oluşturma için JavaScript kullanmasına olanak tanır. JS artık hem sunucu tarafı hem de istemci tarafı komut dosyaları için bu şekilde kullanılabilir. En sevdiğiniz startup'ta o harika teknoloji işini arıyorsanız, JavaScript öğrenmeyi ciddi olarak düşünmelisiniz. JavaScript eğitimlerimiz ve kurslarımız aracılığıyla programlama dili hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Zorluk seviyesi : Kolay
Kariyer beklentileri : Mükemmel, çünkü birkaç girişim bunu kullanıyor
Artıları :
    İstemci tarafı JavaScript çok hızlıdır. Derleme gerektirmediğinden hemen web tarayıcısında çalışır.
    Bir web sitesinin arayüzünü daha zengin hale getirir
    Çok yönlü
    “Web'in programlama dili” olarak işlev görür
    İstemci tarafı olması nedeniyle azaltılmış web sitesi sunucusu talebi
    ECMA spesifikasyonu aracılığıyla düzenli güncellemeler
    İşlevselliği genişletmek için Greasemonkey gibi çeşitli eklentiler
    Basit uygulama
    Bol kaynak ve mükemmel topluluk desteği
    Çok çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanılır
    Diğer programlama dilleriyle son derece iyi çalışır
Eksileri :
    Kopya veya eşdeğer yöntemin olmaması
    Yalnızca tek mirasa izin verir
    Kod, kullanıcı makinesinde yürütülürken, birçok kişi kötü niyetli bir amaç için istismar edilme korkusu nedeniyle JavaScript'i devre dışı bırakmayı seçer.
    Farklı tarayıcılar tarafından farklı yorumlanabilir


5. Golang (veya Git)

Golang olarak da bilinen Go, Google tarafından tasarlanmış bir programlama dilidir. Çoklu kullanım için mükemmel destek sağlar ve bu nedenle, ağırlıklı olarak dağıtılmış sistemlere dayanan şirketler ve ayrıca Silikon Vadisi'ndeki yeni başlayanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Çekirdek sistemlerde uzmanlaşmış, Valley tabanlı bir girişime katılmak isteyenler Golang öğrenmek isteyebilirler. Dili daha iyi anlamak için bazı Golang eğitimlerini okuyun .


Zorluk seviyesi : Kolay orta
Kariyer beklentileri : Sağlıklı miktarda fırsat; kariyerlerinin ne olmasını istediklerini bilenler için en uygun
Artıları :
    Statik olarak yazılmış bir dil olması onu daha güvenli hale getirir
    Daha temiz sözdizimi öğrenmeyi kolaylaştırır
    İlkel türlerle çalışmak için çeşitli yerleşik işlevler sunan kapsamlı standart kitaplık
    SPA'lar oluşturmak için ideal (tek sayfalı uygulamalar)
    Akıllı belgeler
    Makine koduna derlendiği için çok hızlı
Eksileri :
    Sanal makinenin olmaması karmaşık programları daha az verimli hale getirir
    örtük arayüzler
    Çok yönlülükten yoksun
    GUI kitaplığı yok
    Yetersiz kütüphane desteği
 
6. R
R programlama dili , veri analizi ve makine öğrenimi için en yaygın kullanılan dillerden biridir. R, güçlü makine öğrenimi algoritmaları geliştirmek için mükemmel bir çerçeve ve yerleşik kitaplıklar sağlar. Ayrıca genel istatistiksel hesaplama için kullanılır. İşletmeler genellikle R'yi kullanır . Büyük bir organizasyonun analitik ekibine katılmak isteyenler, R öğrenmeyi düşünmelidir.

R eğitimleri aracılığıyla bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Zorluk seviyesi : Kolay orta
Kariyer beklentileri : Mükemmel
Artıları :
    Çeşitli operasyon sistemlerinde sorunsuz çalışabilme
    Aktif, büyüyen topluluk
    Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olmak, gerektiği gibi ince ayarlar yapma yeteneği verir
    Kapsamlı istatistiksel analiz dili
    son derece genişletilebilir
    Güçlü paket ekosistemi
Eksileri :
    Güvenlik özelliklerinden yoksun
    Katı programlama yönergeleri yok.
    Kötü bellek yönetimi
    Bazı paketlerin kalitesi vasat

7. Swift

Swift , iOS uygulamaları geliştirmek için kullanılan bir programlama dilidir. iOS tabanlı cihazlar giderek daha popüler hale geliyor. Örneğin Apple iPhone, mobil pazardan önemli bir pay aldı ve Android'e gerçek anlamda zorlu bir rekabet sunuyor. İOS geliştirme size uygun görünüyorsa, Swift öğrenmelisiniz .

Zorluk seviyesi : Kolay orta
Kariyer beklentileri : Özellikle iOS uygulama alanı büyüdükçe mükemmel
Artıları :
    Otomatik bellek yönetimi, bellek sızıntılarını önler
    Apple tarafından desteklenmektedir
    Daha iyi ölçeklenebilirlik, ürüne kolayca işlevsellik eklenmesine ve/veya ek geliştiricilerin getirilmesine olanak tanır
    Yeni özellikler eklemek kolay
    Geliştiricileri temiz ve okunabilir kod yazmaya teşvik eder
    İngilizce benzeri sözdizimi onu yüksek oranda okunabilir hale getirir
    Objective-C ile birlikte çalışabilir
    Sunucu tarafı Swift'i herhangi bir teknoloji ile entegre etmek mümkündür
    Hem ön uç hem de arka uç geliştirme için kullanıldığında kod paylaşımını daha iyi ve geliştirme sürecini daha hızlı hale getirir
    Objective-C ve Python gibi diğer popüler programlama dillerine kıyasla çok hızlı
Eksileri :
    Sınırlı topluluk desteği ve kaynakları
    Programlama sahnesine nispeten yeni bir varış olması nedeniyle biraz kararsız
    Eski projeler için destek yok; yalnızca iOS7 veya sonraki uygulamalar için kullanılabilir

8. PHP
PHP en popüler arka uç programlama dilleri arasındadır. PHP, Python ve JavaScript'ten zorlu bir rekabetle karşı karşıya olsa da , pazarın hala çok sayıda PHP geliştiricisine ihtiyacı var. Oldukça iyi kurulmuş bir organizasyona arka uç geliştirici olarak katılmak isteyenler PHP programlamayı öğrenmeyi düşünmelidir .

Zorluk seviyesi : Kolay
Kariyer beklentileri : Çok sayıda fırsatın mevcut olduğu mükemmel
Artıları :
    Güçlü çerçevelerin bolluğu
    Web sayfaları oluşturmaya başlamak kolay
    Xdebug ile birinci sınıf hata ayıklama
    Devasa topluluk desteği ve devasa bir ekosistem
    Uygulamaları test etmek ve dağıtmak için çok sayıda otomasyon aracı
    Dağıtım ve test için iyi otomasyon araçlarının kıtlığı yok
    Nesne yönelimli ve işlevsel programlama paradigmalarını destekler
Eksileri :
    Web sitelerini tamamen PHP'de geliştirmek, diğer seçenekleri kullanmaya kıyasla daha yavaştır.
    Güvenlik açısından eksiklikler
    Kötü hata işleme
    Daha büyük ölçüde uzantılar gerektirir
9. C#
C#, Microsoft tarafından geliştirilen genel amaçlı bir programlama dilidir. C#, arka uç programlama, oyunlar oluşturma (Unity kullanarak), Windows cep telefonu uygulamaları oluşturma ve birçok başka kullanım durumu için yaygın olarak kullanılır. Masaüstü uygulamaları oluşturmak istiyorsanız, öğrenmeniz gereken şey C#'dır.

C# eğitimleri aracılığıyla dilin daha iyi bir görüntüsünü elde edebilirsiniz .

Zorluk seviyesi : Kolay orta

Kariyer beklentileri : Diğerleri kadar iyi değil, talep edildiği kadar iyi değil
Artıları :
    İşaretçi türlerine izin verilmediğinden, C ve C++'dan çok daha güvenlidir
    Paylaşılan kod tabanlarıyla çalışabilme
    Otomatik ölçeklenebilir ve güncellenebilir
    Bileşen yönelimli, nesne yönelimli programlama dili
    C programlama diline benzer bir sözdizimi izler
    .NET kitaplığı ile tam entegre
    Her türlü Windows geliştirmesi için ideal
    Zengin kitaplık işlevleri ve veri türleri kümeleri
    Tip güvenliğini destekler
    Hızlı derleme ve yürütme süreleri
Eksileri :
    'Güvenli olmayan' bloklarda işaretçilere izin verir.
    Hemen hemen tüm değişkenler referanstır ve bir çöp toplayıcı kullanılarak belleğin yeniden tahsisi örtülüdür
    C++'dan daha az esneklik sunar
    Öğrenmek için yeterli çaba ve zaman gerektirir
    Hataları çözmek ciddi uzmanlık ve bilgi gerektirir

10. MATLAB

MATLAB , çeşitli endüstrilerde fata analizi için kullanılan bir istatistiksel analiz aracıdır. MATLAB, bilgisayarla görme ve görüntü işleme endüstrisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, diğer birçok alanın yanı sıra makine öğrenimi ve derin öğrenme, hesaplamalı finans ve sinyal işleme ve iletişim ile çalışmak isteyenler için mükemmeldir.
MATLAB eğitimleri aracılığıyla daha fazlasını öğrenin .
Zorluk seviyesi : Kolay orta
Kariyer beklentileri : Harika, birçok modern alanda kullanıldığı için


Artıları :
    Zengin bir yerleşik kitaplık sayesinde bilimsel simülasyon geliştirmeyi kolaylaştırır
    Araç kutuları eklenerek işlevsellik büyük ölçüde genişletilebilir
    Yürütme için bir derleyici gerektirmediğinden yüksek kodlama verimliliği ve üretkenliği
    Bilimsel araştırma uygulamaları geliştirmek için ideal
    Matlab Coder, kodun C++, Java ve Python gibi diğer programlama dillerinde kullanılmak üzere dönüştürülmesine izin verir.
    Platform bağımsız
Eksileri :
    Kullanımı ücretsiz değildir, bir lisans satın alınmasını gerektirir
    Sayısal hesaplama kapsamı dışında çok fazla uygulama yok
    Çapraz derleme sırasında oluşan hatalarla uğraşmak kapsamlı bilgi ve deneyim gerektirir
    Yorumlanmış bir programlama dili olması nedeniyle daha yavaş.


Peki En İyi Programlama Dili Nedir?
Hangi programlama dilini öğreneceğiniz, kariyer hedeflerinize bağlı olacaktır. Örneğin, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dalmak istiyorsanız, zamanınızı Java veya C# öğrenmeye harcamamalısınız. Bu kararı vermenize yardımcı olmak için, bazı dilleri ve ne için kullanıldıklarını kısaca gözden geçireceğiz.
En popüler dillerden ikisi olan Python ve JavaScript , başlangıç ​​​​dünyasında sıcaktır. Birçok startup, arka uç çerçeveleri olarak Django (Python), Flask (Python) ve NodeJS (JavaScript) kullanır. Bunların her ikisi de öğrenmesi kolaydır ve bu nedenle yeni başlayanlar için öğrenilecek en iyi programlama dilleri olarak kabul edilir.

Bunun da ötesinde, piyasada bu roller için çeşitli fırsatlar var.  Java ve PHP, kurumsal dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok kuruluş, web arka uç çerçevesi olarak Spring (Java) ve Codeigniter (PHP) kullanır . R ve MATLAB , veri analitiği dünyasında büyük bir varlığa sahiptir. Veri analitiği veya veri bilimi alanında kariyer yapmak istiyorsanız , bunlar öğrenilmesi gereken dillerdir. C/C++ ve Golang, düşük gecikme süreli ve ölçeklenebilir sistemler oluşturmada en iyi seçeneklerdir.
Bununla, umarım hangi programlama dilini öğreneceksiniz sorusuna bir cevap bulmuşsunuzdur. Amacınız bir dile yerleşmek ve kariyer hedeflerinizle alakalı projeler üzerinde çalışmak olmalıdır. Çaba gerektirecek, ama aynı zamanda çok ödüllendirici!
En popüler dillerden ikisi olan Python ve JavaScript , başlangıç ​​​​dünyasında sıcaktır. Birçok startup, arka uç çerçeveleri olarak Django (Python), Flask (Python) ve NodeJS (JavaScript) kullanır. Bunların her ikisi de öğrenmesi kolaydır ve bu nedenle yeni başlayanlar için öğrenilecek en iyi programlama dilleri olarak kabul edilir. Bunun da ötesinde, piyasada bu roller için çeşitli fırsatlar var.  Java ve PHP, kurumsal dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok kuruluş, web arka uç çerçevesi olarak Spring (Java) ve Codeigniter (PHP) kullanır . R ve MATLAB , veri analitiği dünyasında büyük bir varlığa sahiptir. Veri analitiği veya veri bilimi alanında kariyer yapmak istiyorsanız , bunlar öğrenilmesi gereken dillerdir. C/C++ ve Golang, düşük gecikme süreli ve ölçeklenebilir sistemler oluşturmada en iyi seçeneklerdir.
Bununla, umarım hangi programlama dilini öğreneceksiniz sorusuna bir cevap bulmuşsunuzdur. Amacınız bir dile yerleşmek ve kariyer hedeflerinizle alakalı projeler üzerinde çalışmak olmalıdır. Çaba gerektirecek, ama aynı zamanda çok ödüllendirici!

Kaynak:https://hackr.io/blog/best-programming-languages-to-learn