Tüm Makaleler,Bloglar, webigem Yazılım Şirketi

Blog Detay

Blog Images

I ETİK HACKER NEDİR?

ETİK HACKER NEDİR? Hack, kelime anlamı olarak bir sisteme izinsiz erişim yapma durumudur. Hacker ise kurum ya da şirketlerin gizli bilgilerine izinsiz erişim olayını gerçekleştiren kişilere denir. Dilimizde ‘bilgisayar korsanları’ olarak geçmektedirler. Birbirinden farklı hackleme türü olduğu gibi bir o kadar da hack çeşidi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Beyaz şapka Siyah şapka Gri şapka Hactivist Lamerlar Şimdi ‘Beyaz şapka’ olarak bilinen ve etik hacker diye de tanımlanabilen hackerları daha ayrıntılı öğrenelim. Etik Hacking Etik hacking, bir ağdaki veri ihlal ve tehdit durumlarını tanımlamak için sistem güvenliğinin izinli bir şekilde aşılması durumudur. Kalem testi ya da sızma testi olarak da bilinir. Sistemin sahibi olan şirket veya çeşitli kurumlar sistemin güvenirliğini test etmek için konunun uzmanlarına sisteme giriş için izin verir. Kötü niyetli bir hack saldırısından etik hacking ayıran en önemli şey yasal ve onaylı olmasıdır.

Etik Hackerlar Kimlerdir?

Etik hacker, kötü amaçlı siber saldırı yapan ‘Siyah şapkalı’ bilgisayar korsanlarının yerine sistemin açık ve eksik yönlerini bulmaya çalışan, tehlikeli hack saldırılarına karşı sistemi güçlendiren, bir sistemin tüm altyapısını onaran, sızma faaliyetlerinin oluşmasını engelleyen kişilerdir. Etik hackerlar işlerini yaparken şu sorular doğrultusunda hareket ederler: Sistemde hangi tür güvenlik açıklığı var?

Kötü niyetli saldırganlar hangilerini görebilirler?

Bir hacker için sistemin en dikkat çekici ve önemli parça nedir?

Neye erişmek isterler ve erişmek istediklerini elde ettiklerinde neler yapabilirler?

Sisteme erişim sağladıklarında onları nasıl durdurup, neler yapabilirim?

Gibi sorular doğrultusunda sistemleri en güvenli ve aşılmaz hale getirmeye çalışırlar. Etik hackerlar en çok şu açıklar üzerinde durmaktadırlar. Injection saldırıları Güvenlik ayarlarında oluşabilecek değişimler Hassas verilerin açığa çıkarılması Kimlik doğrulama protokollerinde ihlal durumu Sistem ya da ağda kullanılan erişim noktası bileşenleri Etik Hacker Olmak İçin Gereken Beceriler İnternetin olmazsa olmaz olduğu günümüz dünyasında şüphesiz en çok aranan mesleklerden biri de etik hackerlardır.

ETİK HACKER NEDİR? Hack, kelime anlamı olarak bir sisteme izinsiz erişim yapma durumudur. Hacker ise kurum ya da şirketlerin gizli bilgilerine izinsiz erişim olayını gerçekleştiren kişilere denir. Dilimizde ‘bilgisayar korsanları’ olarak geçmektedirler.