Tüm Makaleler,Bloglar, webigem Yazılım Şirketi

Blog Detay

  • Ana Sayfa
  • WEB TASARIMCI ve WEB GELİŞTİRİCİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Blog Images

WEB TASARIMCI ve WEB GELİŞTİRİCİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Web Tasarımcısı Ne Yapar? Web tasarımcıları sitenizin görünümüne odaklanır. Amaçları estetik açıdan hoş ve aynı zamanda kullanıcı dostu bir hale getirilmesine yardımcı olmaktır. Web tasarımcıları sitenizin düzenini oluşturur, değiştirilip dönüştürülebilen öğeler oluşturur ve tüm sayfalarınız için mobil yanıt verebilirlik özelliğini sağlarlar. Genellikle bir sitede çalışmadan önce müşterilerle görüşürler ve ne tür bir site oluşturmak istediklerini ve hangi özellikleri sunmak istediklerini netleştirirler. Bu bilgiler ayarlandıktan sonra, web tasarımcıları kullanıcılar için takip edilmesi kolay ve göze hitap eden bir arayüz ve kullanıcı deneyimi oluştururlar. Tasarımlarının etkili olduğundan emin olmak için web tasarımcıları kullanılabilirlik testleri yapar ve geri bildirim için potansiyel kullanıcılar belirler. Ayrıca, modern ve benzersiz bir site deneyimi yaratmaları için en son web sitesi trendlerini ve güncel teknolojik gelişmeleri takip ederler. Bir web geliştiricisi ile eşleştirildiğinde, web tasarımcıları bir sitenin görünümünden sorumludur. Web geliştiricileri ise sitenin genel yapısını ve işlevselliğini yönetir.

Web Tasarımcısı Ne Yapar? Web tasarımcıları sitenizin görünümüne odaklanır. Amaçları estetik açıdan hoş ve aynı zamanda kullanıcı dostu bir hale getirilmesine yardımcı olmaktır.

Web Geliştiricisi Ne Yapar? Web geliştiricileri sıfırdan web siteleri oluşturur. Görevleri, karmaşık kodlama teknikleri ve gelişmiş programlama dilleri ile ilgili çok sayıda teknik iş ve deneyim içerir. Öncelikle sitenin görünümden sorumlu olan bir web tasarımcısının aksine, web geliştiricileri sitenin yürütülmesinden sorumludur. Web tasarımcıları siteniz için ilginç ve yaratıcı özellikler sunar, ancak web geliştiricileri bu özellikleri hayata geçirir. Kullanıcıya dönük özelliklerin yanı sıra, arka uç sunucuları ve veri tabanlarını kodlamayı ve yapılandırmayı içerir. Site başlatıldıktan sonra web geliştiricinin çalışması bitmez. Testler yaparlar, web siteleri için sürekli destek sağlarlar. Bu sürekli destek sağlamak,sitenin geliştirme sürecinde gözden kaçmış olabilecek hataları düzeltme yardımcı olur. Son olarak bir web geliştiricisi veya web tasarımcısı ile çalışmayı düşünüyorsanız veya bu alanlardan birinde kariyer yapmayı düşünüyorsanız, doğru kişi ya da kişilerle çalıştığınızdan emin olmak istersiniz. Bu doğrultuda başarılı bir web tasarımcısı ve web geliştiricisi olmak için gereken becerilerden bahsetmek isteriz. Bunlar şu şekildedir: Web Tasarımcısı Becerileri Yaratıcılık ve yaratıcı problem çözme Tasarım ilkelerini kavrayabilme Fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım becerileri İletişim ve müşteri hizmetleri SEO deneyimi Çeşitli kodlama dillerine aşinalık Detaylı odaklı Kişilerarası beceriler Pazarlama ve iş stratejisi anlayışı Proje yönetimi Web Geliştirici Becerileri HTML, CSS ve Javascript gibi çeşitli ön uç kodlama dillerine aşinalık PHP, Java ve Ruby gibi çeşitli arka uç kodlama dillerine aşinalık Analitik beceriler İçerik yönetim sistemleri (CMS) ve e ticaret platformları ile ilgili deneyim İletişim becerileri Yaratıcı problem çözme Apı'lerle deneyim Proje yönetimi Kişiler arası beceriler Çoklu görev yapabilme